2016. augusztus 15., hétfő

Hétfő

A szállásunk egy hostel (koli), ami meglepően jó az eddigi tapasztalataimhoz (Dublin és Berlin) képest. Hárman vagyunk egy szobában: Judit, Dávid és jómagam, van külön fürdőnk, kapunk reggelit, van konyha, mosókonyha. Az utóbbit valószínűleg használni is fogom.
Az olasz mentalitásról annyit, hogy nem mindig megy minden tökéletesen, de jó fejek, segítőkészek. Hétfőn vallási ünnep volt, amitől nem ment a légkondi az egyetemen (?) és amikor esett, akkor gyenge volt a WiFi a koliban (?).

Reggel regisztráltunk, mert vasárnap már nem értük el a regisztrációt. Simán ment minden, kaptunk bögrét, pólót és (külön kérésre) egy nagyon stílusos füzetet.

A füzet azért is hasznos, mert az órák nagy része hagyományos jegyzetelős módon zajlik. Persze diákat vetítenek és vannak labor-szerű hands-on órák is, de lehet jegyzetelni is. Három fő téma van: LAnguage and COmputation, LOgic and COmputation és LAnguage and LOgic. A LOgic főleg formális logika, a LAnguage főleg NLP vagy ahhoz kapcsolódó elméletek, a COmputation főleg alkalmazást jelent (az én eddigi benyomásom szerint).

Kiemelném hogy sok nagyon elméleti óra van, amiknek semmi vagy elenyésző köze van NLP-hez. Vannak ideszakadt matematikusok is. A konvex burok másik véglete a nyelvészek, akik az algún szóról órákat tartanak.

A biztonságra mentünk és a gráf-nyelvtanra mentünk be először. Az előadó jól magyaráz, az anyag jó, de egyelőre egy kicsit lassú és túl bevezető jellegű. De ne hamarkodjuk el, erre biztosan be fogok járni egész héten.

Beszélnek azért szóvektorok is, voltam egy bevezető distributional semantics órán. Ez megint csak kicsit túl alap szint volt, de állítólag csütörtökön lesznek algebra értékű beágyazások (matrix-space modell) is. Az előadó itt is szimpatikus volt, csak kicsit lassú volt még.

Itt idéznék egyet az előadó mondataiból, az első jól szemlélteti a társaság hozzáállását az alkalmazásokhoz:
Distributional semantics is still an empirical science
Ebből a mondatból én arra következtetek hogy szerinte az empirical science alább való, mint az elméleti tudomány. Az ittlévő kutatók egy része beleesik abba a hibába, hogy (Kornait idézzem) "csak az a fránya adat ne lenne".

A model-counting kurzus arról szólt, hogy egy adott (elsőrendű) formulához megkeresse hogy mennyi az őt kielégítő behelyettesítési értékek halmazának mértéke. Állítólag ez szoftver verifikációnál és tesztelhetőségben használatos. Viszont ami nekem lejött az az, hogy bevezetik a mérték és az integrál fogalmát és monte-carlo és más közelítő integrálokkal foglalkoznak (ugyan egy viszonylag absztrakt téren).
Hát mondanom sem kell, engem nem győzött meg.

James Weston előad a MemoryNetwork-ről

Este volt a DSALT, a fő ok, amiért itt vagyunk (erre hoztunk posztert). Előadott a Facebook Research-től a színes hajú Jason Weston, aki neurális hálókkal akar olyan kérdéseket megválaszolni, mint
John kiment a konyhába. Elővett egy kést és szendvicset csinált magának. Hol volt a kés? A konyhában.
Szerintem elég impresszív, de persze még nem egy Sherlock Holmes.

Meg kell említenem a Student Session-t is, ahol a short-paper-eket és posztereket adják elő. Ez nem volt rossz, eltekintve attól hogy két előadás témája is egy-egy szó volt. Az egyik a szerb ni szót boncolgatta. Előre elnézést kérek, de nem tudom megállni, hogy ne vicceljek azzal, hogy The Knights Who Say "Ni!".

Este fogadás volt, családias hangulatban kiosztották a díjakat a legrégebbi ESSLLI póló birtokosának, a legmókásabb ESSLLI sztorinak és a legtöbb ESSLLI-n részt-vevőnek.
A fogadás maga borzalmas volt, sok ember, kis helyen, kevés kaja, bár volt sör.


Elmentünk sushi-zni egy közeli étterembe, ami nagyon finom volt, de egy enyhe kellemetlenség ért minket, amikor megtudtuk, hogy az étlapon nem az van, mint amit kapunk. Kicsit lehúztak minket, de egyébként jó volt a hely.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése